Две призови места заеха учениците от Школата по информационни технологии към СОУ „Сава Доброплодни“ на Шестото Национално състезание по информационни технологии, което се проведе от 21.03 до 23.03.14 г. в Благоевград. Учениците с ръководител инж. Ангел Ангелов представиха своите проекти в категориите „Уеб сайт“, „Интернет приложения“ и „Самостоятелни компютърни приложения“:
Радостин Христов Маринов от 9. клас зае първо място в най-сложната и оспорвана категория „Интернет приложения“ със своя проект „Материално програмиране с код-карти“.
В категорията „Уеб сайт“ Мартин Христов Маринов с проект „Моят ден“ зае трето място.
Двамата, заедно с останалите четирима представители на школата към училището – Янислав Колев, Мерт Мехмед, Габриел Атанасов и Радостин Емануилов допринесоха за спечелването на отборната награда от най-мащабното състезание по информационни технологии.
Осмокласниците от СОУ “Сава Доброплодни“, град Шумен, профил „Хореография“ с ръководител и хореограф Борис Иванов взеха участие в юбилейния Десети национален детско-юношески конкурс за музикално и танцово изкуство с международно участие „Орфеева дарба“ , проведен в гр.София на 15 март 2014г., под патронажа на Столична Община. Учениците представиха пред журито авторски танци на Борис Иванов - Добруджански танц и Пиринска картина, с които спечелиха втора награда - сребърен медал, категория „Професионалисти“ . Възпитаниците на хореографа Борис Иванов се справиха прекрасно. Оставиха много добри впечатления у изтъкнати хореографи, а публиката аплодира бурно младите изпълнители. Журито беше в състав от хореографи и представители на Българското национално радио. Главният хореограф и продуцент на ансамбъл „Чинари“ господин Асен Павлов лично връчи наградата на ансамбъла „Луди Млади“ от СОУ “Сава Доброплодни“ - 8„в“ хореографски клас.Техният труд не беше напразно. Тази година ансамбълът получи сертификат на ЦИОФФ (Национална секция на международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства), който им дава правото да пътуват и да представят България в чужбина. Сега ансамбълът от 8“в“ клас – „ Луди Млади“ се готви за националните надигравания в град Котел и във Велико Търново през месец април.
На 15. 03. 2014 г. в Руския център на Варненския свободен университет се проведе регионалният етап на Международния конкурс "Живая классика" за шестокласници, изучаващи руски език. В него се състезаваха участници от 5 области на Североизточна България – Варна, Добрич, Русе, Силистра и Шумен.
Възпитаниците на СОУ „Сава Доброплодни” се представиха достойно и впечатлиха журито, председателствано от доц. д-р Галина Шамонина, директор на Руския център.
Диляна Кунева от VІ "б" клас се нареди сред четиримата победители и ще участва в националния финал на конкурса, който ще се проведе на 12-13 април в София. Есра Ридван от VІ "б" клас заслужи специална награда - грамота за правилна руска реч. Мария Пенева от VІ "а" клас също се представи много добре и получи грамота за участие.
11 март за учениците от Vа клас беше вълнуващ, неповторим и интересен ден. Гости на нашето училище, а и на петокласниците бе г-жа Милена Андреева – уредник на къща музей „Панайот Волов” и участници в родолюбивия комитет„Крум Страшний” – град Шумен.
Милена Андреева презентира своя научен доклад за хайдутството по нашите земи, за видните революционери от шуменско, за смелите мъже и жени родолюбци, защитници и закрилници народни.
Членовете от комитета „Крум Страшний” показаха отделните части от облеклото и снаряжението на хайдутите и на революционерите. Срещата с гостите стана още по-интересна, когато учениците докоснаха българските светини – четническото знаме, сабята на 300 години, ножовете, ятаганите, револверите и сребърното лъвче от шапката на панагюрски въстаник.
Любознателните деца задаваха въпроси, споделяха информация, прочетена в учебника по история и цивилизации или в енциклопедии. Изказаха своето задоволство, когато са били зрители на възстановките на патриотичните клубове в нашия град.
В красивия крайдунавски град Русе на 7. и 8. март се проведе Седмия национален фолклорен конкурс. Близо 400 изпълнители от 27 града от страната заявиха участието си в превърналия се в традиция фолклорен празник за българското песенно и инструментално творчество. Целта на конкурса е популяризиране на българския музикален фолклор и приобщаване на младото поколение към българската култура. Организатори на събитието бяха Община Русе и Общински детски център за култура и изкуство – Русе.
Разделите бяха: Народно пеене, Инструменталисти, Камерни вокални и инструментални групи, Хорови състави и оркестри. Участниците бяха разделени в три категории: любители, паралелки със засилено изучаване на фолклор, професионални музикални училища. Възрастовото ограничение на участниците бе до 19 години. Участниците бяха оценявани от компетентното жури с председател проф. Милчо Василев - ректор на АМТИИ – град Пловдив и членове – квартет „Славей” и Сашка Ченкова – преподавател по народно пеене в НУФИ „Филип Кутев”, гр. Котел.
Учениците от СОУ „Сава Доброплодни” заеха призови места.
Мерлин Игнатова – 10в клас – в трета възрастова група – I място.
Лиляна Яворова – 8д клас - във втора възрастова група - II място.
В категория „Камерни състави” Фолклорен сикстет към училището - с трето място. Участниците във фолклорната формация са: Михаела Донева, Ралица Тошева, Александрина Йорданова - и трите от 12б клас, Елица Атанасова – 11б клас, Нермин и Мерлин Игнатови от 10в клас. Музикателен педагог на учениците от СОУ "Сава Доброплодни", участвали в седмия фолклорен конкурс - Русе 2014, е г-жа Веселина Николова.
В началото на месец март 9 ученици от СОУ „Сава Доброплодни”, явили се на организираното от Общността на Лонгман училищата в България състезание по английски език, отиват на национален кръг. В събитието взеха участие много ученици от шуменските училища, но за националното състезание се класират 15 деца и 9 са от нашето училище – от
4. до 11. клас, с различни нива на владеене на езика. Добре е да се отбележи и фактът, че успехи пожънаха и децата, които се явиха преди това /през месец януари/ на състезанието по творческо писане на английски език. Нашите ученици от 8., 9., 10. клас се съревноваваха с 4 440 ученици от цяла България.
Учениците, изучаващи английски език в нашето училище, вземат участие във всички състезания и езикови мероприятия, обявени или организирани от МОН, от РИО – град Шумен; от асоциации, общности и издателства, работещи в България, и досега възпитаниците ни са показвали винаги много добри и отлични резултати. Училището взема участие в олимпиадите по английски език, в многоезиковите състезания, в езиковите състезания на Лонгман, Фарос, Корплъс, в инициативи на международни организации, на български езикови гимназии и на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България и Корпуса на мира. В момента се готвим за участие в "Езиците на сцена" и състезание по спелуване. Учебното заведение е член и на Общността на Лонгман училищата в България и е признато за Интерактивно училище от издателство "Експрес пъблишинг"- едно от малкото училища в страната с такова признание.
Успехите на нашите деца радват както училищната общност на СОУ „Сава Доброплодни”, така и родителите, предпочели училището с традиции, училището удовлетворяващо потребностите на талантливите деца на нашия град.
Състезанието "Аз общувам с Европа" е кръг от поредицата състезания организирани от Сдружението на българските начални учители, в което взеха участие над 500 деца от цялата шуменска област.
Резултатите от състезанието може да изтеглите от ТУК
На 28.02.2014 г. пред Народно читалище „Добри Войников” беше организирано честване на празник, който е почитан в България и в Русия. В България той се нарича Сирница, а в Русия – Масленица.
Тържеството започна с изпълнения на читалищния народен хор „Панайот Волов”, след което продължи с ритуала за посрещане на Масленица, подготвен от Руския клуб „Славяни 2000” с председател г-жа Тамара Стилиянова. В празненството се включиха също така маскирани самодейци и кукери от група „Арапи”, кв. Макак.
Гости на празника бяха ученици от СОУ „Сава Доброплодни”, изучаващи руски език във втори, пети и шести клас с преподаватели г-жа Татяна Прашанова и г-жа Елена Станева. Всички те заедно с организаторите участваха активно в изпращането на зимата и прогонването на злото, след което посрещнаха слънцето и пролетта като символи на възраждащия се живот.
На 28.02.2014г учениците от 8а клас с интензивно изучаване на руски език с преподавател Радка Гочева проведоха урок-празник на тема "Здравствуй, Масленица!"По време на урока те разказаха за руската традиция, показаха и разказаха за игрите "Ручеек", "Петушиный бой", "Бег в мешке" и обичаите в Русия по време на тази седмица, направиха паралел между традицията в Русия и България. Предварително момичетата от класа подготвиха чучелото Масленица, което се изгаря в последния ден от седмицата-неделя. С песни и танци, с гощавка от вкусни блины/ палачинки/ и изгаряне на чучелото - символ на зимата, завърши този необикновен час по руски език.
На 22.02.2014 г., в Руския културно-информационен център в София се проведе V Национален конкурс за рецитатори на руски език, посветен на 200 г. от рождението на великия руски поет Михаил Лермонтов. Изявата бе организирана с подкрепата на представителството на Россотрудничество в България и на Министерството на образованието и науката.
По данни на организаторите имаше 120 участници, които пристигнаха от 18 града в страната и се състезаваха в 3 възрастови групи. Поетичният маратон се проведе в два кръга. В първия участваха всички, а във втория – по десет най-добри рецитатори от всяка група. От тях строгото жури избра победителите, сред които бяха и възпитаниците на СОУ „Сава Доброплодни”. Те се представиха достойно и се завърнаха с 3 специални награди.
В І възрастова група Михаела Димитрова и Емилияна Георгиева от ІІІ "а" клас с преподавател по руски език г-жа Татяна Прашанова като най-малки участници очароваха всички и спечелиха награда за най-добър рецитал.
Във ІІ възрастова група Теодора Антова от VІІІ "а" клас с интензивно изучаване на руски език (преподавател г-жа Радка Гочева) заслужи наградата на Форум "България - Русия".
В ІІІ възрастова група с рецитал се представиха трима ученици от ХІ "а" клас с интензивно изучаване на руски език: Ивана Славчева, Мила Белчева и Стоян Стоянов (преподавател г-жа Елена Станева). Те бяха удостоени с наградата на Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД.
Учениците и техните ръководители г-жа Е. Станева и г-жа Т. Прашанова най-искрено благодарят на ръководството на училището за оказаното съдействие и финансова подкрепа, които направиха възможно пътуването до София и участието в конкурса.