В навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители – празник на онези вдъхновени личности, които с делата си пробуждат българския дух и утвърждават ценностите на нашата култура и идентичност, ученици от СУ „Сава Доброплодни“ – гр. Шумен изработиха ръчно свои версии на Рибния буквар на д-р Петър Берон. Поводът е навършване на 200 години от издаването на „Буквар с различни поучения“– емблематичната книга, която не само представя първото българско светско учебно пособие, но и осветява пътя към образованието и националното осъзнаване.
С много любов и старание, учениците от 5.г клас, заедно с учителя по изобразително изкуство г-н Делян Абаджиев, създадоха през своя поглед съвременни букварчета с цветни илюстрации и грижливо изписани букви.
Всеки може да ги разгледа в образователния кът пред училищната библиотека, който въвежда в духа на възрожденската епоха, напомняйки за силата на знанието. Част от експозицията са ръчно дообработени от г-н Абаджиев глобус и масичка и нарисувани от ученици копия на страници от Рибния буквар и картината на Николай Павлович „Портрет на Петър Берон“.
Третокласниците също имаха вълнуваща среща с книгите днес. Те посетиха Детски отдел на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“, където се срещнаха с шуменската писателка Пламена Николова. Пред жадните за приключения деца, тя представи най-новата си творба „Легенда за последния змей“, след което децата нарисуваха митичното същество.
Алея на будителите и традиционна изложба на художници от паралелките по изобразително изкуство съпътстват инициативите в дните на почит към всички онези, които със смелост и вяра в бъдещето са посветили живота си на благото на народа.
Кулминация на Седмицата на будителите ще постави литературно-музикалната композиция, посветена на 170 години от рождението на известния шуменски общественик, композитор и музикален педагог Анастас Стоянов.