Вместо традиционна беседа учениците от 7. в клас с разширено изучаване на информационни технологии и 7. г с разширена подготовка по изобразително изкуство имаха възможност да се потопят в епохата на Българското възраждане чрез интерактивни и творчески дейности. В духа на интегрираното обучение и междупредметните връзки, по време на интердисциплинарния урок на тема „Вдъхновени от делото на Левски – пътеводител през времето“, те имаха възможност да съчетаят знанията си по история, география, информационни технологии и изобразително изкуство като проследят живота и делото на Апостола, свързвайки го с важни географски обекти и исторически събития.
По време на урока седмокласниците работиха в екипи, като разгледаха историческите събития в контекста на географските фактори, повлияли на движението на революционните комитети и стратегическите избори на Левски. С помощта на г-жа Теодора Мишева, г-жа Мариана Георгиева – учители по история и цивилизации и г-жа Бистра Тодорова – по география и икономика, те затвърдиха знанията си за Българското възраждане, развивайки ключови компетентности.
Учениците изработиха карти в онлайн платформа АReGis, проследявайки: революционната мрежа, създадена от Левски, първата и последната му обиколка по българските земи, скривалищата, паметниците на Апостола на свободата в България и чужбина.
Влязоха в ролята на съзаклятници, като кодираха писма, подобно на тайната комуникация между комитетите. Рисуваха моменти от живота на Дякона, марки за писма, символизиращи борбата за свобода, и създадоха вестник, отразяващ живота на революционера. Седмокласниците изразиха своето виждане за делото на Левски чрез плакати с целите на комитетите и рисунки, вдъхновени от неговия образ и завети.
Използването на тези креативни подходи в обучението позволи на учениците да осмислят националноосвободителното движение, да интерпретират исторически факти и да осъзнаят значението на територията и природните условия за историческите процеси. Урокът помогна за развитието на уменията им за критично мислене и дигитална грамотност, което от своя страна ще допринесе едновременно за академичното им развитие и за изграждането им като активни граждани, способни да анализират миналото и да прилагат знанията си в съвременния контекст.
Това е поредната инициатива, с която училището отбелязва 152 години от гибелта на Васил Левски и се прекланя пред делото на Апостола.
На 19.02. ще се състои традиционният Лъвски скок и щафетните приключения „По тайните пътеки на Левски“. Тази година освен четвъртокласници от СУ „Сава Доброплодни“ ще се включат и ученици от НУ „Ил. Р. Блъсков“ и НУ „Княз Борис І“.