Знанието е приключение, което никога не спира! На такова любознателно пътешествие се отправиха учениците от 5.в клас, с класен ръководител Мариана Пенева, по време на открит урок в СТЕМ центъра на СУ „Сава Доброплодни“, гр. Шумен. Главен герой на това приключение беше един от първите учители и просветители на България и патрон на училището – Сава Доброплодни.
Петокласниците върнаха назад във времето родители и гости и ги потопиха в света на знанието. Урокът, обединяващ история, математика и информационни технологии, бе структуриран в няколко етапа:
- Учим и знаем – децата разказаха моменти от биографията на бележития възрожденец, свързани с живота, учителската, книжовната и обществената му дейност. Те представиха и ролята му в развитието на културния живот на град Шумен.
- Математическа мисия – петокласниците бяха разделени на 4 отбора и чрез решаване на задачи, които бе подготвила г-жа Пенева, учител по математика, трябваше да извлекат ключови години и да разкажат с какво събитие от живота на Сава Доброплодни са свързани.
- Кодът на думите – децата бяха изправени пред технологично предизвикателство – двоичен код. Напътствани от учителите си по информационни технологии г-жа Лейля Басриева и Славка Михайлова, трябваше да го разгадаят, за да открият скрита дума, свързана с делото на Сава Доброплодни. Част от любопитните факти бяха от книгата му „Водител на взаимните училища“, където предлага наказания и награди за учениците.
- QR кодове и тайни картини – след двоичния код следваше друго предизвикателство. С помощта на QR кодове петокласниците трябваше да сглобят скрити изображения. От пъзелите изникнаха образите на учениците на Сава Доброплодни.
- Виртуална разходка – на финал всички присъстващи се отправиха на пътешествие из уникална галерия, създадена с помощта на изкуствен интелект по зададени параметри от учениците и учителите в час по информационни технологии. „Исторически мигове, нарисувани от бъдещето“ представи паралел между развитието на българското образование – от килийното училище до представата за бъдещето, заедно с генерирани образи на Сава Доброплодни и други възрожденци, оставили отпечатък върху духовността на българите.