Днес ЦЕРН (Европейската организация за ядрени изследвания) празнува 70-ия си рожден ден. За изпълнение на своята мисията да изследва най-малките съставни части на материята – елементарните частици, и взаимодействията между тях, организацията използва огромни ускорители на частици. Най-известният от тях е Големият адронен колайдер (LHC) – най-голямата и най-мощна машина от този тип в света, която ускорява частици до почти скоростта на светлината и ги сблъсква, за да се изследват условията, които са съществували малко след Големия взрив.
Д-р Албена Иванова-Неделчева (учител по математика), г-жа Елисавета Димова (учител по химия и опазване на околната среда), г-жа Мадлена Станчева (учител по информационни технологии и информатика), г-жа Станаила Карагаева (учител по информационни технологии и информатика) и д-р Ангел Ангелов (учител по информационни технологии) от СУ „Сава Доброплодни“ – гр. Шумен вече имаха възможността през различни периоди да преминат през квалификационен курс във водещата институция в света на физиката и технологиите. Обучението включва лекции на водещи български учени, работещи в ЦЕРН, както и посещения на контролния център на Международната космическа станция (AMS), Фабриката за антиматерия (Antimatter Factory) и детекторите ATLAS и CMS, разположени на 100 метра под земята. Те са имали достъп Data Center в ЦЕРН, където се съхраняват огромни количества данни, събрани от проведените експерименти, както и до своеобразен музей за историята на компютърните технологии.
Повишавайки научната си компетентност, учителите на практика имаха възможността да научат най-новите постижения в областта на физиката на елементарните частици и приложението им в реалния свят. Всеки един от тях по време на курса си се е запознал със съвременните технологии и научни методи, които вече използват по време на своето преподаване в съответните дисциплини.
+5
Вижте анализите
Подсилване не е налично
Харесване
Коментар
Изпращане
Споделяне