Ученици от СУ „Сава Доброплодни, гр. Шумен и студенти II и III курс от ШУ „Епископ Константин Преславски“ – специалност „История и география“ демонстрираха завидни знания във викторина на историческа тематика.
Събитието се организира от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, СУ „Сава Доброплодни“ и Регионален академичен център към БАН – Шумен и бе посветено на Националния празник на България – 3 март, като имаше за цел да провокира интереса на младите хора към българската история, като ги ангажира с интерактивни и състезателни формати, които стимулират логическото мислене, бързата реакция и аргументираното изразяване.
Форумът бе открит от проф. д.н . Наталия Витанова-Маринова, ректор на университета, която изрази своята радост от реализиране на този формат между двете образователни институции и подчерта значението на националната памет и свободата, като ключови фактори за изграждането на активни и отговорни граждани.
Водещи на събитието бяха г-жа Марияна Георгиева и г-жа Светла Тодорова – учители по история и цивилизации.
Всички присъстващи в началото бяха поздравени от Йоана Янева от СУ „Сава Доброплодни“ с песента „Това е България“.
Състезанието премина в два кръга, в които участниците доказаха своята подготовка.
Първи кръг: Куиз
Участниците се изправиха пред решетка с пет категории, всяка с по шест въпроса с различна трудност, носещи от 10 до 60 точки. Въпросите обхващаха ключови събития, личности и факти, свързани с българската история и борбата за национално освобождение. Квалитетното жури в състав: доц. д-р по методика на обучението по история от Шуменски университет Цветана Иванова, гл. ас. д-р Милена Георгиева, преподавател в катедра „Педагогика и управление на образованието“ и уредник в къща-музей „Панайот Волов“ и г-жа Теодора Мишева – учител по история и цивилизации в СУ „Сава Доброплодни“, внимателно оцени точността и аргументацията на отговорите, като отбеляза впечатляващите знания на състезателите.
Втори кръг: Декодиране на революционни мисли
В този кръг участниците сканираха QR кодове, разкриващи мисли на български революционери. Те трябваше не само да посочат автора на изказването, но и да обяснят повода, при който е изречено, както и значението, което носи. Това предизвикателство тества способността им да анализират и разбират исторически контексти.
Първи се класира отбора на СУ „Сава Доброплодни“, като учениците изпревариха студентите само с 5 точки. Наградите на участниците връчи доц. д-р Тодоро Тодоров, декан на факултета по Хуманитарни науки, с пожеланието за следващ реванш.
Поздравления за Катерина Гунева и Константин Киров от 9.а, Александър Маджаров и Теодор Ганчев от 10.а, Данина Ганчева – 11.а и Ивайло Георгиев – двамата с профил „История“ и техните преподаватели г-жа Светла Тодорова и г-жа Марияна Георгиева за отличното представяне.