Вдъхновяваща среща за силата и употребата на думите с гост-лектор доц. д-р Юрий Проданов бе част от събитията, посветени на Деня на четенето – 15 ноември. Преподавателят от ШУ „Епископ Константин Преславски“ също е бил възпитаник на СУ „Сава Доброплодни“, гр. Шумен.
Напълно в негов стил, вплитайки интертекстуални връзки той говори за думите – „онези тухлички, от които ние започваме да строим нашите мечти, надежди, очаквания – нашия живот.“ Но не само, те са важни и по начина, по който ги подреждаме.
Дискусията започна с пример от Гьотевия „Фауст“, че сегашното е винаги ужасно, а миналото и бъдещето – прекрасни. Премина през сравнение на естетиката в красивата поезия на Марияна Башева с негов пародиен авторски текст, основан върху модела на попфолк песен и рекламен текст, за да стигне до клишето, което прави езика беден и разпознаваем. Доцент Проданов даде за пример мисълта на чешкия поет Витезслав Незвал, че в своята всекидневна употреба, думите живеят в съседство и в тази своя близост се изхабяват. Разместването им обаче създава нови светове.
Учениците бяха изправени пред няколко предизвикателства, едно от които бе да познаят използваната дума като свържат фотография със стихотворението „Любов“ от Атанас Далчев. Те трябваше да довършат и мисъл на Мишел дьо Монтен, смятан за баща на жанра есе, и любим автор на Проданов. Децата трябваше да изчислят от колко тома е била библиотеката на френския философ, който е чел всички древни и когото четат всички модерни.
Доцент Проданов сподели пред учениците опасността, която се крие в употребата на изкуствения интелект и даде ценни съвети как да пишат издържано есе.