Поредна група педагози от СУ „Сава Доброплодни“, гр. Шумен преминаха обучения по програма Еразъм + КД 1, съфинансирана от Европейския съюз. Проектът, целящ формиране на компетентности за осъществяване на СТЕМ обучение и за формиране на емоционална интелигентност, е вторият в рамките на получената акредитация от училището за периода 2021 – 2027 г.
Заедно с педагогически специалисти от Германия, Гърция, Италия, Латвия, Румъния и Португалия, учителите от СУ „Сава Доброплодни“ преминаха през тренинги, насочени към развиване на комуникационни и социални умения, изграждане на позитивна образователна среда и прилагане на коучинг методи в класната стая. Основните акценти бяха:
Ефективна комуникация – Развитие на емоционалната интелигентност, активното слушане, управление на конфликти и изграждане на позитивни взаимоотношения в училище. Участниците развиха умения за активно слушане, съчувствие и конструктивна обратна връзка. Разгледани бяха методи за създаване на позитивна атмосфера в класната стая, управление на конфликти и изграждане на устойчиви взаимоотношения с учениците. Обсъдена беше ролята на учителя като фигура, която насърчава самооценката и самостоятелната мотивация на децата.
Социални умения – Стратегии за повишаване на самочувствието на учениците, ролеви игри и методи за включване в училищното управление. Практическите упражнения включваха ролеви игри и методи за изграждане на подкрепяща училищна среда. Разгледани бяха стратегии за повишаване на самочувствието на учениците, насърчаване на личностната осъзнатост и включването им в процеса на вземане на решения. Участниците се запознаха с подходи за прилагане на правата на детето в училищната среда, както и с техники за посредничество и разрешаване на конфликти.
 Коучинг в образованието – Приложение на коучинг педагогика, осъзнатост и приемане, използване на изкуството като мотивационен инструмент. Акцентът беше поставен върху прилагането на коучинг педагогика в класната стая. Обучението подчерта значението на разбирането на индивидуалните нужди на учениците, осъзнаването на техните силни страни и справянето с препятствията в учебния процес. Разгледани бяха стратегии за емоционална устойчивост, както и използването на изкуството като инструмент за мотивация и себеизразяване.
Обучението включваше практични упражнения, симулации и обмен на добри практики, като участниците получиха ценни стратегии за работа с ученици и създаване на подкрепяща учебна среда.
В рамките на програмата беше организирано учебно посещение в училище, където участниците наблюдаваха добри практики и обмениха опит с местни учители. Обучението предостави ценни инструменти за създаване на позитивна училищна среда, стимулиране на ученическата ангажираност и повишаване на ефективността на преподаването.