Джазът не е само стил в музиката, а живо, пулсиращо преживяване – форма на комуникация, в която емоциите, мислите и личната истина намират път чрез импровизация – около това се обединиха млади художници от ШУ „Епископ Константин Преславски“ и СУ „Сава Доброплодни“ по време на творческото ателие на тема „Рисуваме джаз като път към спонтанност, оригиналност и свобода в изразяването“. В работилницата взеха участие проф. д-р Десислава Христова-Тошева – преподавател в Националната художествена академия, и Светослав Николов – програмен директор на радио Jazz FM, които дадоха на участниците различна перспектива към диалога между музиката и визуалното изкуство.

В първия ден ученици от паралелките с профил изобразително изкуство в СУ „Сава Доброплодни“ и студенти от специалността „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ скицираха под звуците на емблематични джаз музиканти като Ела Фицджералд, Куинси Джоунс. По време на второто творческо ателие импровизациите се случваха по време на изпълненията на таланти от училището като Йоана Янева от 11.в и Ния Пеева 9.в клас и китарните изпълнения на Василена Христова от 12.в клас, Изабела Милева от 8.в клас и Дария Дочева от 6.д клас.

 

„Колкото сме по-свободни и спонтанни, толкова изкуството е по-истинско“, сподели проф. Христова-Тошева, подчертавайки важността на доверието в творческия импулс и вътрешната свобода. Именно тази спонтанност се превърна във водещ принцип в процеса на рисуване и под звуците на джаз импровизации, рисунките оживяваха върху платната – свободни и неподправени, водени от усещането, а не от предварително изградена представа. Тя сподели още, че за нея вдъхновението е като мускул, който постоянно трябва да се тренира и всеки човек е креативен в нещо, и всеки има талант. Трябва да се сравняваме и състезаваме само със себе си – да бъдем по-добри от вчера. „Рисувайте със страст“, посъветва ученици и студенти на финал проф. Христова-Тошева.

 

 „Рисуваме джаз“ начерта една културна линия, в която импровизацията, личният глас и свободата на изразяване се превърнаха в основа за общуване, учене и създаване на общност чрез изкуството.

Създадените по време на работилницата произведения ще бъдат представени на 30 април – Международния ден на джаза, в изложби в СУ „Сава Доброплодни“ и Шуменския университет. На по-късен етап творбите ще бъдат експонирани заедно в Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ – Шумен, като част от разрастващата се инициатива.

Проектът ще намери своето продължение в рамките на Младежки фестивал „Деца на джаза“, организиран от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с Jazz FM, и ще послужи като основа за подготовката на Ден на изкуствата за деца със специални образователни потребности, който ще се проведе през месец юни.