Как изглежда Космосът през очите на децата? Отговорът дойде по време на интересен STE(A)M урок в рамките на програмата на МОН „Иновации в действие“, чийто домакин е СУ „Сава Доброплодни“, гр. Шумен. Гости са педагози и ученици от две столични училища – 107. ОУ „Хан Крум“ и ПГЕБ „Проф. д-р Асен Златаров“ и от СУ „Екзарх Антим I“, гр. Казанлък. Основният фокус на програмата е върху създаването на модерна и интерактивна образователна среда, която стимулира критическото мислене, креативността и активното участие на учениците. Специален гост в часа бе Димитричка Пенева – старши експерт по математика в РУО – Шумен.

Децата от 2. клас се превърнаха в истински изследователи на Космоса и показаха, че границите на познанието са там, докъдето стига въображението – а при тях се оказа безкрайно като самата Вселена!

Пътешествието започна с разкриването на тайните на Слънчевата система – коя планета е най-голяма, коя е най-близо до Слънцето и защо Земята е нашият дом. Разгледаха и мистериозния свят на съзвездията – звездни карти, които хората използват от векове, за да се ориентират и да разказват истории. Най-лесно разпознаха Голямата мечка и Орион, но научиха и за други впечатляващи съзвездия.

Теорията бързо се превърна в практика – с много въображение и сръчност децата, заедно с  техния класен ръководител г-жа Вероника Денкова изработиха модели на Слънчевата система от картон, стиропорени топки и брокат, а звездните им карти оживяха под формата на блещукащи съзвездия. За финал, всеки екип имаше своя космическа ракета, сглобена от картон и пластмасови чашки, готова да отведе малките астронавти на следващата им мисия.