Десетокласници от професия „Танцьор“ в СУ „Сава Доброплодни“, гр. Шумен проведоха иновативен STE(A)M урок, който съчета хореография и информационни технологии, за да изследват динамиката на сърдечната честота при физическа активност. Наблюдавани от педагози и ученици от две столични училища – 107. ОУ „Хан Крум“ и ПГЕБ „Проф. д-р Асен Златаров“ и от СУ „Екзарх Антим I“, гр. Казанлък, те се запознаха с начина, по който бие сърцето, какво представлява сърдечната честота и как тя се измерва. Занятието се проведе в рамките на програмата на МОН „Иновации в действие“, която подкрепя училища в стремежа им към по-ефективно преподаване, мотивиране на учениците и подготовката им за предизвикателствата на бъдещето.

Основната задача на учениците беше мониторинг и анализ на пулса при различни нива на натоварване – в комфортна среда, при аеробна активност, в анаеробна зона и в червената зона, които проведоха с г-жа Магдалена Станчева – учител по информационни технологии и информатика и г-жа Виктория Русева – учител по хореография. Разделени на екипи, те измерваха пулса си в различни състояния – в покой, при по-леки движения, като увеличаваха темпото с различни хора – Ръка, Копаница и Шопско хоро. С помощта на МSExcel анализираха и обобщиха въведените данни за това как физическата активност влияе върху сърдечната честота и как различните зони на натоварване се отразяват на организма. По този начин десетокласниците приложиха иновативни технологии в изучаването на човешкото тяло. А участвайки в хорà, съчетаха физическа активност с практически научни изследвания, като изследват влиянието на движението върху кръвообращението. Този интерактивен подход стимулира критичното мислене, работата в екип и прилагането на технологиите в реални житейски ситуации.

Бяха използвани два метода на измерване на пулса –  платката Micro:Bit за дигитални измервания и класически методи за сверка, а чрез добавена реалност с приложението Anatomy 4D визуализираха какво се случва в сърцето им.

В заключителна дискусия участниците от четирите училища обобщиха основните изводи от споделените добри практики и набелязани конкретни стъпки за внедряване на иновации в училищата. Основните акценти бяха прилагането на STE(AM) методите, интегрирането на технологии в обучението и ангажираността на учениците в интердисциплинарни проекти. Участниците обсъдиха ефективността на всички наблюдавани уроци и тяхното въздействие върху ученическия интерес и практическите умения. Те се обединиха около идеята, че устойчивото развитие на образователните иновации изисква сътрудничество, обмен на опит и постоянна адаптация към нуждите на учениците.