В навечерието на Световния ден без тютюнопушене, за втора поредна година Средно училище „Сава Доброплодни“, гр. Шумен, отбеляза 31 май чрез инициатива на учениците от доброволческия клуб „СаваДобропърви“, сформиран за провеждане на дейности по Националната програма „От връстници за връстници“, насочена към превенция на употребата на психоактивни вещества.
Доброволците Алейна Реджебова (X а клас), Ахмед Ахмед (X г клас), Далия Колева (X в клас), Денислава Баровска (X в клас) и Йоана Тонева (X в клас) поканиха своите съученици от прогимназиален и гимназиален етап да се включат в интерактивен „чат“, посветен на подкрепата между връстници и смелостта да кажеш „не“ на тютюнопушенето.
За целта доброволците изработиха интерактивно табло, пресъздаващо екран на телефон с отворен чат в Instagram, озаглавен „Save Space“. В него ученик споделя, че се чувства притиснат от свои „приятели“ да започне да пуши, въпреки че самият той не желае и не знае как да реагира. В отговор негов съученик му пише: „Спокойно, доброплодците имат послания за теб!“, демонстрирайки готовност за приятелство и подкрепа.
След репликите беше оставено голямо празно „чат балонче“, което учениците от гимназиален етап изпълниха с позитивни послания, съвети и думи на подкрепа. Предварително изработени 20 бележки с мотивиращи послания бяха скрити из коридорите на училището, а учениците бяха поканени да ги открият и да ги поставят върху таблото. За всички, които желаеха да се включат, но не бяха намерили бележка, бяха оставени празни листчета, на които сами да напишат своето послание към връстниците си.
Инициативата предизвика голям интерес и активно участие, като още веднъж показа, че подкрепата между връстници е важна част от превенцията на вредните навици и насърчаването на здравословен начин на живот.