Появата на писмеността в различните общества, нейната употреба и значение обсъждаха в часа по български език и литература осмокласниците от хореографската паралелка на СУ „Сава Доброплодни“ – гр. Шумен. В проектно базирания урок на тема „От пергамент до пиксел“, разработен от главния учител по БЕЛ г-жа Нора Баланска, учениците „влязоха в обувките“ на старобългарския книжовник, за да оценят по достойнство уменията и отдадеността, необходими за създаването на средновековните книги.
Учениците бяха групирани в пет екипа, като всеки беше съставен от говорител, който презентира и координира, изследователи на ресурси, отговорници за проектиране на корицата и за изработката на самостоятелно книжно тяло. В хода на урока те представиха своите презентации по следните теми: 1) Ранни цивилизации и писмени системи; 2) Произход и производство на пергамент; 3) Книгите преди изобретяването на печатарската преса; 4) Печатарската преса и революцията в книгоиздаването; 5) Модернизация и дигитализация на книгите. Осмокласниците съпоставиха средновековните способи за оформяне на книжното тяло и неговото съдържание с възможностите, предоставяни ни от изкуствения интелект, като генерираха информация и изображения за проектите си. За финалното оформление на книгите помогна г-жа Татяна Атанасова – старши учител по технологии и предприемачество.
Учениците вложиха креативност и оригиналност при изработването на дизайна на корицата и вътрешните страници, като усъвършенстваха уменията си за работа с приложения за изкуствен интелект при генерирането на изображения, търсенето на подходящи цитати и проверката на автентичността им.
По този начин в навечерието на 24 май младите хора дискутираха темата за фундаменталното значение на писмеността за функционирането на обществото и в частност – за приноса на Светите братя Кирил и Методий – за развитието на книжовността в България и Европа.