Традиционна викторина с участието на ученици от седмите класове се проведе в Арт пространството на СУ „Сава Доброплоди“, гр. Шумен. Събитието бе, посветено на 204 години от рождението на учителя и книжовника на Сава Доброплодни – ревностен радетел за българското във всички области – култура, образование, църква, автор на учебници и училищни помагала, журналист, като организатор е Мариана Георгиева, учител по история и цивилизации.

Седмокласниците показаха завидни знания за учителската, читалищната и театралната дейност на възрожденеца, неговия принос към образованието и културата, както и за историческите обстоятелства, в които е живял и творил. Те бяха разделени на отбори, които отговаряха на въпроси от различни категории – биография на патрона, културна дейност, литературно наследство и връзка с нашия град. Финалният кръг, който не се оценяваше от журито, включваше представяне на всяка паралелка. 7.а клас бяха избрали да разкажат за училището на езиците, които изучават – английски, немски и руски. 7.б показа силата на задружността и приятелството чрез словото. 7.в бяха подготвили QR код, който отвеждаше до сайт, изработен от тях, с информация за училището. 7.г бяха изложили нарисувани от тях картини, свързани с живота и делото на Сава Доброплодни. 7.д клас представиха етюд от пиесата „Михал“, адаптирана от възрожденеца от гръцки език. 7.е клас показаха красотата на българския фолклор.

Представителите на журито с председател: доц. д-р Тодор Тодоров – декан на факултета по хуманитарни науки в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и членове: г-жа Виолина Тодорова – библиотекар в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ и г-жа Бета Хараланова – уредник в Регионален исторически музей, град Шумен, бяха впечатлени от знанията на доброплодци и се наложи да задават допълнителни въпроси, свързани с историята на СУ „Сава Доброплодни“,  за да може да класират най-добре представителите се отбори.

Победител в състезанието за любознателност стана отборът на 7.г клас.

Второ място заеха представителите на 7.в клас.

На трето място се класира отборът на 7.е клас.

Викторината не само обогати знанията на учениците, но и показа принадлежността им към училищната общност и традициите, свързани с неговия патрон.