В празник на духа, знанието и традициите се превърна откритият урок на учениците от 5.б клас в СУ „Сава Доброплодни“. Децата показаха, че могат да бъдат будни умове, вдъхновени книжовници и дори модерни будители.
Гостите бяха посрещнати с приветствие от децата на 4 езика – български, руски, английски и немски, след което учениците се впуснаха в предизвикателствата, които бе подготвила класният ръководител г-жа Искра Табакова.
Петокласниците бяха разделени на четири отбора, всеки с различна роля:
- Летописци – пазители на фактите и събитията,
- Учители – наследници на просветителската мисия на Сава Доброплодни,
- Книжовници – майстори на словото,
- Театрали – винаги готови за сцена и творчество.
Всеки кръг носеше ново предизвикателство и възможност за отборите да покажат знания, екипност и творчество. А между тях публиката аплодира талантливите последователи на словото, музиката и танца и подготвените от тях изпълнения.
Първи кръг: „Скритите думи“
Отборите се впуснаха в решаването на кодирани думи чрез шифъра на Цезар. Нелеката задача затрудни учениците, но влагайки упорство и логика, те успяха да ги разгадаят, като след това разказаха с какви факти от живота на Сава Доброплодин са свързани те.
Втори кръг: „Будни умове“
В този кръг следваха загадки, създадени от Сава Доброплодни, предизвикаха отборите. За всяка отгатната дума имаше нова задача – да я преведат на езиците, които изучават в училище – английски, немски и руски. Децата впечатлиха гостите с точни и уверени преводи.
Трети кръг: „Мост през вековете“
Какво бихте казали на днешните ученици, ако бяхте Сава Доброплодни? Това беше въпросът, на който трябваше да отговорят отборите. С много въображение и мисъл децата създадоха красиви послания:
Учители: „Деца, бъдете ученолюбиви, защото знанието е ключът към успеха!”
Книжовници: „Деца, четете повече книги. Моля, всеки ден правете повече доброта!”
Летописци: „Чеда мои, уважавайте учителите си, защото те ви водят по пътя към успеха!”
Театрали: „Мили деца, не отделяйте толкова време на социалните мрежи, а четете книги, защото така ще имате знания. Не забравяйте, че в училище може да намерите истински приятели!”
.