Учениците от 11. клас с профил „История” в СУ „Сава Дброплодни” взеха участие в интердисциплинарен СТЕМ урок, посветен на Седемте чудеса на света. Темата обедини знания и умения от предметите история и цивилизации, география и икономика, математика, информационни технологии и изобразително изкуство, като освен това предложи предизвикателства, които изискваха аналитично мислене и работа в екип. Урокът акцентира върху интегрираното приложение на различни дисциплини за придобиване на комплексни знания, поставяйки единадесетокласниците в активна роля на изследователи. Целта бе да се въведат учениците в света на античната култура и архитектура чрез решаването на математически задачи, свързани с характеристиките и местоположението на Седемте чудеса.
В хода на урока, единадесетокласниците получиха различни математически задачи, базирани на исторически и географски факти за Седемте чудеса на света. Работейки в групи, и подкрепяни от техните учители – г-жа Светла Тодорова по история и цивилизации, г-жа Добринка Добрева-Илиева – по математика и г-н Ангел Ангелов – по информационни технологии, те комбинираха както знанията си за математически логаритми и логическо мислене, за основни понятия от географията и работа със софтуерни инструменти, така и разбирането на исторически контекст и значимостта на тези паметници. Основната цел бе да открият точното местоположение на всички 7 чудеса от античния свят, след което да ги представят пред съучениците си. Гости на занятието бяха единадесетокласници с профил информационни технологии, които също се включиха в изпълнението на всички задачи, като изработиха макет на Колизеума, съпроводен с презентация за италианския амфитеатър и за Китайската стена.
Този иновативен урок отново демонстрира как СТЕМ методологията може да направи учебния процес увлекателен и смислен, а интердисциплинарният подход помага за разбирането на исторически и математически концепции. Подготовката му отнема месеци в предварителна работа, като учениците сами са изработили макетите, една част от които с помощта на 3D принтер, а за направата на други са използвали картон и глина.