Михаела Недева и Александър Маджаров от 10. а и Петър Банов от 11. а, и тримата с профил „Софтуерни и хардуерни науки“ с интензивно изучаване на руски език в СУ „Сава Доброплодни“ – гр. Шумен, имаха уникалната възможност да участват в истинско пътешествие в света на науката, творчеството и технологиите!
В рамките на лятното обучение, което се състоя в Технопарк „Физтех-лицей“, Московска област, учениците са се потопили в света на иновациите, където са изследвали и експериментирали с роботизирани системи. Те са разработвали софтуерни решения и са изучавали приложението на биотехнологиите в съвременната наука, заедно с над 200 деца от Швеция, Малайзия, Полша, Люксембург, Австралия, Германия, Индия, САЩ, Финландия, Тунис, Македония, Турция и други. Всички участници в лятното обучение са победители от различни конкурси за владеене на руския език, история и култура.
Тримата са били разпределени в различни направления. Александър се е обучавал в БиохимТех (микробиология), Михаела в MechTech (роботика), а Петър в DigitalTech (програмиране).
Създаването на инженерни проекти е бил ключов елемент от програмата, като целта е била учениците не само да усвоят техническите умения, но и да се научат да мислят креативно и да предлагат иновативни решения. В края на обучението участниците във всяко направление, наставлявани от научни ръководители, са защитавали финален проект по определени критерии: оригиналност, научен принос, начин на презентиране.
Софтуер, използващ камера за отчитане броя на посетителите в даден обект е бил проектът, който е защитавало направлението, в което се е обучавала Михаела. Участниците в направлението на Александър са презентирали синтезирането на магнитни наночастици. Финалната задача на направлението на Петър е била да защитят проект за симулатор на брокери на недвижими имоти.
По време на престоя си и тримата са преминали през майсторски класове по съвременни технологии и медии, участие в творчески работилници. Имали са срещи с утвърдени представители на науката и с известни личности от изкуството. Екскурзия из забележителностите на Москва и репетиции за участие в младежки фестивал са били част от моменти на отдих от ежедневната научна дейност.
Ползите от обучението не са били свързани само с обучението по софтуерни науки, споделя техният учител по руски език Любов Кула-Фердинандова, но и отличната езикова практика по руски език, тъй като той е бил работен за всички участници.