На 21 март светът отбелязва Международния ден на хората със синдром на Даун – ден, посветен на приемането, разбирането и подкрепата към хората, живеещи с тази генетична особеност.

В чест на този ден, в часовете по биология и здравно образование учениците от X клас с преподавател г-жа Галена Неделчева получиха задача да изготвят постери на тема „Достоен живот и равни възможности за хората със синдром на Даун“. Чрез своите проекти те изразиха съпричастност и отговорност към темата, като изследваха различни аспекти на живота на хората със синдром на Даун, предизвикателствата, пред които са изправени, и начините, по които обществото може да им помогне.

Защо 21 март?

Датата не е избрана случайно – тя символизира трисомия 21, която е причина за състоянието. Вместо две копия от 21-вата хромозома, хората със синдром на Даун имат три, което води до различни физически и когнитивни особености.

Синдромът на Даун е описван като „слънчев”, защото хората с това състояние са известни със своята доброта, искреност и топлина. Въпреки предизвикателствата, те могат да водят пълноценен живот, когато получат подкрепа и разбиране.

Международният ден на хората със синдром на Даун се отбелязва за първи път през 2006 г. по време на VI световен симпозиум в Палма де Майорка по инициатива на Европейската и Международната асоциация. Оттогава насам той насърчава приобщаването, равните възможности и промяната в обществените нагласи.

Чрез своите постери, подредени пред училищната библиотека, десетокласниците задълбочиха знанията си по темата и допринесоха за по-голямото разбиране и приемане на хората със синдром на Даун, а малки третокласници любопитно разглеждаха и слушаха обясненията на г-жа Десислава Георгиева – учител в ГЦОУД какво е това заболяване и защо трябва да бъдем по-толерантно и приобщаващо общество.