Как се раждат цветовете и каква роля играят в различните науки и изкуства? Този въпрос беше в центъра на иновативния интегриран STE(A)M урок, който обедини знания от химия и опазване на околната среда, изобразително изкуство и информационни технологии, демонстрирайки, че цветовете са навсякъде около нас – в лабораториите, в художествените ателиета и на екраните ни. Занятието, в което участваха ученици от 11. клас в СУ „Сава Доброплодни“, гр. Шумен, е част от мобилност за иновативни практики по програма „Иновации в действие“ на МОН, която създава възможности за обмен на добри практики между иновативни и неиновативни училища Гости са педагози и ученици от СУ „Екзарх Антим I“, гр. Казанлък, 107. ОУ „Хан Крум“, гр. София и ПГЕБ „Проф. д-р Асен Златаров“, гр. София. В експериментите по време на часа активно се включиха и заместник-кмета по образование г-жа Виктория Ковчазова в Община Шумен и Димитричка Пенева – старши експерт по математика в РУО – Шумен.
Химията на цветовете:
С помощта на г-жа Елисавета Димова – учител по химия и опазване на околната среда учениците експериментираха с меден сулфат и железен сулфат, за да наблюдават как различни химични съединения създават пигменти. Научиха, че медният сулфат придава синкав оттенък, докато железният сулфат се използва за получаване на зеленикави и кафеникави нюанси.
Изкуството и натуралните бои
Заедно с г-жа Деница Спасова – учител по изобразително изкуство учениците се върнаха към природните методи за създаване на натурални бои. С помощта на брашно, сол и вода те приготвиха естествена боя, която оцветиха с натурални пигменти, извлечени от куркума, червено цвекло, спанак и кафе. Те видяха как природата ни дава богата палитра от цветове и как древните художници са използвали подобни техники.
Цветовете в дигиталния свят
В дигиталната част на урока, водени от д-р Ангел Ангелов – учител по информационни технологии, учениците се запознаха с разликата между адитивния и субтрактивния цветови модел:
RGB (адитивен модел) – използван в екраните, където цветовете се създават чрез смесване на червена, зелена и синя светлина.
CMYK (субтрактивен модел) – използван в печата, където цветовете се получават чрез комбиниране на циан, магента, жълто и черно.
Чрез графичен софтуер част от учениците създадоха свои цветни палитри, комбинирайки знанията си за химията и изкуството в дигитална среда, други чрез смесицата от багри създадоха изящни творби. Не отстъпваха по красота и тези на гостите, а на финал, заредени с добро настроение, те пяха заедно в един от кабинетите по музика.
Специален подарък от СУ „Сава Доброплодни” бяха проектираните от единадесетокласници и изработени на 3D принтер саксии за стена, в унисон с темата как да извличане цветове от растенията, и календари, с 12 реализирани от ученици от паралелките „Софтуерни и хардуерни науки” проекти.