Когато има знание, труд, постоянство и подкрепяща среда, младите хора намират своя път и оставят следа далеч отвъд стените на училището.
На 21 май – в деня на светите Константин и Елена – за четиринадесета поредна година Средно училище „Сава Доброплодни“ отличи свои възпитаници за значими постижения в областта на науката, изкуствата, спорта и гражданската доблест. Церемонията по връчването на наградите „Сава Академия“ – вече утвърдена като емблематично събитие за училището – отново събра ученици, преподаватели, родители и общественици около идеята, че знанието, талантът и трудолюбието заслужават признание.
Събитието се организира от Училищното настоятелство при Средно училище „Сава Доброплодни“ с председател г-жа Зорница Велева. В приветствието си тя отправи думи на признателност към учениците и техните ръководители, а директорът на училището г-жа Албена Иванова-Неделчева подчерта значението на последователността, характера и стремежа към развитие като основа за личностното израстване.
Церемонията бе уважена от редица официални гости, чието присъствие засвидетелства общественото значение на постиженията на младите хора: г-н Георги Жеков – областен управител на област Шумен, г-жа Светлана Милева – началник на Регионалното управление на образованието – Шумен, г-жа Даниела Савчева – заместник-кмет „Образование и култура“ в община Шумен, г-н Венцислав Венков – председател на постоянната комисия „Култура, културно-историческо наследство, интеграционна политика, вероизповедания и медийна политика“, ст. комисар Георги Гендов – директор на Областната дирекция на МВР – Шумен, доц. д-р Константин Константинов – заместник-ректор по учебна и кандидатстудентска дейност в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, доц. д-р Емил Деведжиев – ръководител на катедра „Музикална естетика, музикално възпитание и изпълнителство“, доц. д-р Светозар Чилингиров – преподавател в катедра „Педагогика на обучението по изобразително изкуство и технологично образование“, г-жа Таня Боянова – началник отдел „Организационно-методическа дейност и контрол“ – РУО – Шумен, г-жа Иванка Крумова от Ученическа спортна школа „Хан Крум“ – Шумен, както и Бояница Вълкова – председател на Обществения съвет при училището.
Всеки един от гостите взе участие във връчването на отличията в различните категории: „Хуманитарни науки“, „Природо-математически науки“, „Изкуство и спорт“ с подкатегориите „Изобразително изкуство“, „Музика“ – в разделите класическа, народна и популярна музика, както и „Спорт“, категория „Гражданска доблест за добротворство“, „Посланик на доброплодци“ и категория „Колективни награди“.
Признание в категория „Посланик на доброплодци“ получи 11. б клас с ръководители г-жа Деница Спасова и г-жа Виолета Петрова – отличие, което носи смисъла на принадлежност, активност и достойно представяне на училищната общност.
„Сава Академия“ за пореден път показа, че успехът има много измерения – знание, талант, постоянство, отговорност, човечност. Че зад всяко отличие стои история на усилие, на преодоляване и на желание да бъдеш по-добър от вчера.
И ако вечерта бе посветена на учениците, то признанието принадлежи и на онези, които стоят до тях всеки ден. На учителите – за търпението, взискателността, професионализма и времето, което влагат, за да разпознаят и развият потенциала на всяко дете. На родителите – за подкрепата, доверието, разбирането и тихото присъствие във всяка победа, тревога и усилие. Защото нито един успех не се случва сам – той е резултат от общ път, извървян заедно.





































































