От печатната преса на Гутенберг, през вековете на Просвещението до съвременния дигитален свят, словото, по-късно разпространявано масово чрез печата, е най-мощният инструмент за обмен на идеи и обогатяване на човешки опит. Словото, независимо дали в книга, вестник или в дигитална медия продължава да ни вдъхновява, информира, мотивира да търсим истината и да изразяваме своята идентичност.
„От печата и словото на Сава Доброплодни до съвременните информационни технологии“ бе темата на открит СТЕМ урок, който проведоха учениците от 5.а клас, с класен ръководител г-жа Теодора Мишева – учител по история и цивилизации. По увлекателен начин традиционното знание за развитието на българската книжовност бе съчетано с иновативни подходи за обучение чрез използване на технологии.
 
По време на часа петокласниците проследиха ролята на Сава Доброплодни като виден просветител и приносът му за развитието на образованието. Паралелно учениците разгледаха как съвременните технологии са трансформирали достъпа до информация и начина, по който общуваме.
 
Чрез интерактивни дейности и използване на дигитални ресурси, децата се запознаха с връзката между историческите корени на образованието и бъдещите предизвикателства пред информационното общество.
 
Те бяха разделени на 4 екипа:
  • 1 екип имаше задачата да изработят Лапбук, в който да опишат младежките години на Сава Доброплодни.
  • 2 екип направиха Образователна книжка, свързана с книжовната и културна дейност на Сава Доброплодни.
  • 3 екип проектираха ново лого на СУ „Сава Доброплодни“.
  • 4 екип с помощта на изкуствен интелект и на г-н Ангел Ангелов – учител по информационни технологии, написаха текст за химн на училището, който ИИ генерира в песен.
 
Словото и печатът още от миналото са основни средства за предаване на знание в образованието, като книгите, ръкописите и устните разкази са формирали основата на обучението. С развитието на съвременните информационни технологии, образованието претърпява трансформация – дигитализацията на текстове, онлайн платформите и интерактивните ресурси улесняват достъпа до информация и предлагат нови методи за учене. Това позволява съчетаване на традиционното знание с иновациите, насърчавайки интерактивност и по-голяма ангажираност на учениците, на което станаха свидетели родители и гости на урока.