STEAM център по природни науки, изследвания и иновации в СУ „Сава Доброплодни“

През 2020 г. Средно училище „Сава Доброплодни“, гр. Шумен кандидатства и печели със свой проект за създаване на STEM център по природни науки, изследвания и иновации финансиране по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“ на Министерството на образованието и науката. Основните цели, които си поставя екипът, са посредством реализирането на проекта да се интегрира в практиката модел за STEM обучение в съвременна образователна среда, в която създадените учебни програми да бъдат базирани на нов подход в обучението, при който технологиите се използват не само като средство за изучаване на предметно знание, но и на специфични личностни умения като себепознание, емоционална интелигентност и работа в екип.
Осъществяването на тази амбициозна задача включва няколко важни аспекта: привличане на съмишленици, ангажиране на училищната общност, създаване на подходяща архитектурна среда, формиране на екип от подготвени висококвалифицирани педагогически специалисти, предоставяне на възможности за пълноценно развитие на знанията, уменията и компетентностите на учениците.
Началото се поставя с помощта на външни специалисти (проектант, архитект, IT специалист, специалисти в природонаучни области и др.), с които е обсъдена идеята за STEM центъра. Архитектите дават оценка и предложения за пространствата, които трябва да бъдат преобразувани и използвани за целите на СТЕМ центъра. Проведени са срещи и със специалисти по внедряване на СТЕМ решения на европейско равнище, с представители на ИТ бранша (от професионални програмисти до новатори във виртуализацията), както и с преподаватели от висшите учебни заведения. За бизнеспартньори са привлечени Love2Design и „Телепол“ ЕООД. Ангажирана е цялата училищна общност: получена е подкрепата на педагогическите специалисти (гласувана от Педагогическия съвет), родителите (резултатът от проведеното анкетно проучване сочи над 90% подкрепа за изграждането на центъра), учениците (в лицето на Училищния ученически съвет), Обществения съвет и Училищното настоятелство.
За по-малко от година е изградена нова съвременна материална и техническа база (STEM). Обособено е мултифункционално пространство, разпределено в зони:
Зоната за симулации и експерименти „Мегалаб“ е оборудвана с техника, чрез която се визуализират процеси и явления в 3D формат и която способства обучението по биология, химия, физика и математика да бъде интересно и разбираемо за учениците. Виртуалната лаборатория по природни науки позволява иновативно преподаване, при което екипи преподават интегрирано учебно съдържание. В част от зоната са разположени маси за прототипиране и симулация, подвижна станция за материали и зарядна станция за лаптопи. Чрез използването на роботите и комплектите по природни науки преподавателите представят на учениците учебните задания чрез игра и експерименти с предмети от живата и неживата природа.
Свободната зона за дискусии е обзаведена с модулни мебели.
Зоната за представяне е обезпечена със спомагателна техника за презентиране и дискусии.
Зоната за проучване и обмяна на опит е оборудвана с техника и модулни мебели (маси, столове).
Зоната за ограничен достъп е в специално обособено отделно помещение за съхранение на техника и материали, към което има кът за подготовка и отдих на преподавателите. Центърът разполага с преносими компютри, интерактивни и мултимедийни дисплеи и специализирана техника.
Сформиран е екип от квалифицирани учители за работа в STEM среда, който може самостоятелно да продължи управлението и изпълнението на проектите в СТЕМ центъра, да привлича и насърчава нови ученици да вземат активно участие, както и да подпомагат останалите си колеги и колеги от други училища.
Установени са партньорства с организации за изпълнение практическата част от проектните дейности на учениците.
Проведени са интегрирани уроци по природни науки, реализирани са занятия по национални проекти и програми за извънкласна подготовка на ученици работи се по STEM проекти, свързани с участието на ученици и учители в национални и международни конкурси. Средата, в която се провеждат обученията, е мултифункционална и предлага както поле за съвместна работа, така и кът за уединение при необходимост да се изпълняват индивидуални задачи.
Едни от първите гости на STEM центъра бяха четвъртокласниците от НУ „Илия Р. Блъсков“, гр. Шумен (https://bit.ly/33HM0pK), които изпробваха възможностите на дигиталните устройства, програмираха чрез Scratch, задаваха команди на лего роботи (които даже им попяха), използваха плодове и компютърна програма, за да създадат свои музикални произведения, забавляваха се с пчеличката Bee. Посещението (реализирано като дейност по Националната програма „Заедно в грижата за ученика“) помогна на бъдещите петокласници да се запознаят с непознатата училищна среда и прогимназиалните учители и способства за бързата и качествена адаптация на прехода от началния към прогимназиалния етап в училище.
На 22.03.2021 г. работно посещение в СУ „Сава Доброплодни”, гр. Шумен направи министърът на образованието и науката. Той разгледа новосъздадения „Център за природни науки, изследвания и иновации“ и присъства на онлайн уроци в III, IV и IX (час по технологии и предприемачество; час по компютърно моделиране; час по хореография; интегриран урок по химия и опазване на околната среда и география и икономика). По-подробна информация за събитието може да бъде прочетена на следните интернет адреси: https://bit.ly/32h11dq (www.suikzu.com); https://bit.ly/3aOzxk6 (www.shmoko.bg); https://bit.ly/3u2G8z3 (www.monitor.bg); https://bit.ly/3u48HfI (www.pik.bg) и https://bit.ly/3vmGfpx (www.shumen.bg).
Създаденият STEM център привлече вниманието и на „Нова телевизия“, която излъчи на 18.04.2021 г. репортажа „СТЕМ ОБУЧЕНИЕ – ИЛИ ТЕОРИЯ НА ПРАКТИКА: За новия модел на обучение в българските училища” (www.nova.bg: https://bit.ly/2SbL6eU).
На 25.06.2021 г. във в. „Капитал“ бе публикувана статия за завършения STEM проект на училището и реализираните дейности със заглавие „Нов модел на учене. STEM центрове в три шуменски училища“. Статията може да бъде прочетена на адрес
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/obrazovanie/2021/06/25/4220916_nov_model_na_uchene_stem_centrove_v_tri_shumenski/.
През учебната 2021 – 2022 година STEM центърът се превърна в предпочитано място за учене на учениците от всички етапи на обучение. Под вещото ръководство на учителя по информационни технологии Ангел Ангелов и Силвина Симеонова – учител по физика и астрономия, най-малките ученици откриват защо през есента листата променят цвета си и падат (https://www.monitor.bg/bg/a/view/listopad-po-jakija-nachin-290279), второкласниците и третокласниците разбират какво представлява земетресението, а четвъртокласниците експериментират със звука и звуковите вълни. Темите за деветите класове са Електрически вериги и Вълни и предаване на данни, а учениците от прогимназиалния етап очакват с нетърпение предстоящите занимания, подготвени за тях.
Реализирането на цялостната програма от дейности по проекта ще насърчи познаването и разбирането от ученицит
е на основни естествено-научни понятия от учебната програма в съответствие с образователния стандарт и ще подобри способността им за решаване на практически задачи с помощта на математическо моделиране и метрична система от единици. Екипът от специалисти на СУ „Сава Доброплодни“ си поставя за цел да развие у младите хора компетенциите на XXI век (4К): критично мислене, креативност, комуникация и сътрудничество, за да улесни и подпомогне личностната, социалната и професионалната реализация на своите възпитаници.
Изглед преди:
Проект:
Настоящото състояние на пространството: