Учениците от Vа клас – паралелка с разширено изучаване на руски и немски език при СУ „Сава Доброплодни“, не отбелязаха първи ноември зад екраните на своите устройства. За тях този ден се превърна в едно вълнуващо преживяване, посветено на историята и паметта на нашите духовни водачи.
Петокласниците, водени от своя класен ръководител – г-жа Магдалена Заркова, се включиха в тържествения ритуал по повод Деня на народните будители, състоял се от 10:30 часа пред НЧ „Добри Войников“. Поднесоха венец пред паметника на видния български общественик и дарител Нанчо Попович и пригласяха на малките участници, изпълняващи песен за Левски. В края на празничната програма бяха възнаградени за своето родолюбие с красива илюстрирана книжка по родинознание.
След това се отправиха към Регионалния исторически музей в гр. Шумен, където разгледаха интересна изложба от платна, посвети на живота и творчеството на Добри Войников. В музея за пръв път пред гражданската общност бе изложена златната игла, подарена на Добри Войников от румънския крал Карол I. Петокласниците имаха възможността да се запознаят с историята на тази ценна вещ – ценна не заради скъпоценните камъни, с които е обсипана, а заради символа, който представлява – признание за духовната деятелност на Войников, насочена към пробуждане на националното самосъзнание у българина.
Емоционална бе срещата на учениците и с г-жа Мария Пенчева – потомка на Добри Войников по линия на по-голямата му сестра Съба. Нейният баща дарява на музея златната игла – семейна реликва, предавана от поколения. Младите доброплодци бяха любопитни да узнаят какво е да си наследник на будител и как другите те възприемат. Със своите въпроси разчувстваха младата дама. През сълзи тя ги посъветва да се гордеят с делата на своите предци и дори да се наложи да напуснат родината, да се поучат от чуждия опит, но да не забравят да работят за нейното благо. След тези прочувствени думи учениците запечатаха и в снимка спомена за паметната среща и се отправиха на пътешествие из историята, като разгледаха експонатите, изложени в музея.
Учениците благодариха на уредниците в музея за топлото посрещане и споделиха желанието си пак да се върнат.