История на училището
През своята над 60-годишна история СУ „Сава Доброплодни“ преминава през различни етапи на развитие. Наследник е на Седмо основно училище и на Единно средно политехническо училище с изучаване на руски език. От 12 май 1992 година учебното заведение получава името Средно общообразователно училище с разширено изучаване на чужди езици и изкуства „Сава Доброплодни“. За сравнително краткия период на съществуването си училището успява да създаде собствени традиции, да утвърди името си като средище на единството от знания и таланти, да извоюва свое пространство в културния живот на града и страната. То е търсено и предпочитано, тъй като предлага на учениците и техните родители уникална за област Шумен симбиоза от академични постижения и диференциран подход към таланта, защото тук заедно с научните знания децата откриват вълшебството и красотата на музиката, танца и изобразителното изкуство. Техните дарования се развиват и усъвършенстват от доказал се с постиженията си висококвалифициран екип от преподаватели.
Като утвърдена образователна и културна институция, училището заема съществена роля в духовния живот на града в тясно взаимодействие с Областната управа, Община Шумен, Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, музеите, читалищата и много други институции в града и извън него – като РКИЦ – България. СУ „Сава Доброплодни“ е договорен партньор към университета Кеймбридж във Великобритания, провежда подготовка и съдейства за реализирането на международно признати изпити за владеене на английски език, реализира проекти по програма „Еразъм +“, КД 1 (Образователна мобилност за граждани) и КД 2 (Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики), като за периода 2016 – 2020 г. има осъществени 4 проекта с партньори от 7 държави. Oт 2015 г. членува в „Секция на училищата с профилирано и разширено изучаване на музика в Република България“ – СУПРИМ, към асоциацията на Европейските музикални училища и Асоциацията на училищата с профилирано и разширено изучаване на хореография – АУПРИХ. От 2016 година училището е оператор на Международната награда на херцога на Единбург, водеща международна младежка Програма за личностно развитие и постижения. През 2017 година е разкрита и първата професионална паралелка в СУ “Сава Доброплодни”, в която учениците се обучават по професия “Танцьор”, специалност “Български танци”. Паралелката е правоприемник на традиционната за училището профилирана подготовка по хореография.
С мисъл за бъдещето, училището съчетава иновации, креативност и индивидуално развитие, предлагайки най-доброто образование на своите ученици. През 2021 г. СУ „Сава Доброплодни“ спечели със свой проект обособяване на STEM център по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“ на Министерството на образованието и науката. Базата, която се помещава на 4-ия етаж, разполага с модерни лаборатории, оборудвани с най-новата техника за провеждане на експерименти и изследвания. Учениците се занимават с проекти, които стимулират дизайн мислене и творчески подход към решаване на проблеми. Курсове по роботика и програмиране подготвят възпитаниците на СУ „Сава Доброплодни“ за бъдещето в света на технологиите.
През 2022 г. на същия етаж е обособено Арт пространство, което предлага възможности за различни изяви на креативност и развитие на артистичните таланти. Просторни ателиета са оборудвани с всички необходими материали за рисуване, скулптура и други форми на изобразително изкуство. В изложбено пространство учениците представят своите творби и черпят вдъхновение от работата на връстниците си. Единственото училище със свое звукозаписно студио, снабдено с техника от най-висок клас с цел насърчаване на творческото развитие и самоизразяване.
Богатата музикална култура е основен елемент от развитието на хармонично, културно и образовано общество. Затова още през същата година е реновирана и прилежаща постройка, в която се помещава нова хореографска зала. Така училището вече разполага с две зали, които служат на преподавателите за пълноценното разгръщане на възможностите в професия „Танцьор“. През 2024 г. в новия корпус се оформят и индивидуални кабинети за учителите по инструмент. Водещ е личният подход в обучението по пиано, цигулка, китара, гайда, кавал и акордеон, и всеки ученик получава персонално внимание от опитни педагози, които помагат за развиване на музикалния талант.
СУ „Сава Доброплодни“ разполага и с реновирана спортна база. На площ от над 12 дка са разположени 4 игрища за футбол (в това число и на малки вратички), волейболна и баскетболна площадки, тенис корт. Лекоатлетическа писта, отговаряща на всички съвременни изисквания, допълва възможностите, които училището предлага в спортните дисциплини. Учениците имат възможност да развиват своята двигателна култура в комплекс от фитнес уреди на открито. Модерна площадка помага на обучението по БДП.
Високите резултати на учениците в областта на математика, български език и литература и чужди езици са доказателство за качеството на образованието в СУ „Сава Доброплодни“. Използването на иновативни методи за преподаване стимулират логическото мислене и аналитичните умения. Интензивни курсове и индивидуални консултации помагат за постигането на отлични резултати. Ученици редовно участват и печелят призови места от олимпиади, което доказва тяхната подготовка и компетентност.
Своите успехи училището дължи както на талантливите си ученици и доверието на техните родители, така и на висококвалифицирания си преподавателски състав. Учителите в екипа неспирно работят върху повишаването на своята квалификация в различни обучителни и научни програми в страната и чужбина. Броят на притежаващите образователна и научна степен „доктор се увеличава с всяка година. Много от преподавателите в СУ „Сава Доброплодни“ са наставници на бъдещите учители от педагогическите специалности на ШУ „Епископ К. Преславски“ и съвместяват обучението на ученици и на студенти. В екипа са автори и на учебници и изявени творци от областта на изобразителното изкуство, хореографията и музиката. Високото качество на образованието привлича деца не само от града и региона, но и от цяла Североизточна България. Едно от най-ценните доказателства за образователно-възпитателния процес в СУ „Сава Доброплодни“ е завръщането на негови възпитаници като учители в любимото училище.
ПАТРОН НА УЧИЛИЩЕТО
Сава Хаджиилиев Доброплодни е от ония ярки възрожденски личности, които ни удивляват с разностранните си интереси и с неизчерпаемата си енергия, отдадена в полза на българския род.
Роден е на 03.12.1820 година в град Сливен. През 1837 година с помощта на сливенски търговци постъпва в прочутото за времето си училище в Куручешме – Цариград, където по това време учи и Георги С. Раковски. Учителите му са удивени от неговите успехи по математика, география, астрология, философия, литература, гръцки, латински и френски език. През 1842 година завършва училището с отличие, за което е удостоен със званието „евкаридис” – „доброплодни”.
На 15.08.1847 година, след петгодишно учителстване в град Котел, Сава Доброплодни пристига в Шумен. Проявява се като модерно мислещ учител, буден общественик, нравствено извисена личност. Сближава се с някои полски и чешки емигранти – преди всичко с Лайош Кошут.
След заминаването на Михай Шафран, по негова инициатива в града се създава първият в страната оркестър. Поставя началото на театралното дело в България, като създава и първата оригинална българска драма – комедията „Михал”. Предприема няколкомесечно пътуване до Виена, Бърно, Прага, Карлсбад. Назначен е за две години и половина като привременен професор по гръцки език в гимназията в Сремски Карловци. След края на Кримската война се завръща в България и отново става учител в Шумен, където урежда четирикласно училище (полугимназия), на което е пръв директор. Развива активна обществена и културна дейност – основава читалище, което възглавява като председател, урежда театрални представления с участието на свои ученици – Васил Друмев, Добри Войников, В. Д. Стоянов.
След Освобождението е член, а след това и председател на Окръжния управителен съвет във Варна., училищен инспектор в Разград и Варна. Дописен член е на Българското книжовно дружество (днешната Българска академия на науките), в което става почетен член от 1884 година.
Химн на СУ “Сава Доброплодни”
Потомци сме на Доброплодни –
учител най-високославен,
издигнал книгата в молитва
за бъднина на род прославен.
Читалища, школа, театър,
напътстваща и мъдра реч –
във битката за бъднината
това бе неговият меч.
Затуй до днес не е забравен,
а щедро е възнаграден
с признателност, безсмъртие и слава,
пребъдващи във утрешния ден.
Света омайваме със песен,
с изящен танц, рисунка, стих,
разкрива мъдрият “Водител”
към знанието тайните врати.
Текст – Хриска Лазарова
Музика – Михаил Биков